Często zdarza się tak, że kupujemy gotowy projekt domu. Taki projekt musi zostać zaadaptowany na naszej działce budowlanej. Jednak w wielu przypadkach nie budujemy domu takiego jaki jest w rzeczywistości w zakupionym przez nas projekcie. W związku z tym na projekt gotowy nanosimy zmiany. Są to zmiany zgodne z naszymi oczekiwaniami, przyzwyczajeniami i naszym rozumieniem funkcjonalności. Jakie zmiany można wprowadzić w gotowym projekcie?

Na pewno w gotowym projekcie nie można zmieniać wszystkiego. Inaczej architekt stworzył by dla nas projekt domu. W projekcie gotowym możemy sobie pozwolić na zmianę wielkości i miejsce usytuowania okien. Jest to możliwe w również w przypadku drzwi. Okna w projekcie gotowym są za duże, jest ich za mało, a może chcemy przenieść drzwi w inne miejsce? To jest możliwe. W projekcie gotowym, który zakupiliśmy są umiejscowione ściany działowe i jest wyznaczona powierzchnia poszczególnych pomieszczeń. Chcemy mieć większą kuchnię, a salon jest dla nas za duży? Zmiany w projekcie dopuszczają inne umiejscowienie ścian działowych, także i zmiana powierzchni pomieszczeń jest więc w ten sposób dopuszczalna. Możemy także zmienić materiały wykończeniowe. Ważne jest też to, że można również wprowadzić zmiany w materiałach, z których wykonujemy dom. Chodzi np o zmianę cegieł na inny materiał o tych samych parametrach. wszystkie wyżej wymienione zmiany w projekcie budowlanym domu są zmianami łatwymi. Jednak są także zmiany trudne. Są to zmiany, które w dużej mierze wiążą się ze zwiększeniem kosztów budowy domu. Mogą to być zmiany w konstrukcji budynku. Chodzi tu na przykład o dom parterowy, który chcielibyśmy przekształcić na dom z poddaszem użytkowym. Innym przykładem zmiany konstrukcji jest zmiana konstrukcji murowanej na konstrukcję szkieletową. Jak sama nazwa wskazuje są to trudne zmiany, niekiedy czasem niemożliwe do wykonania.

Kupując gotowy projekt weźmy pod uwagę jego przeznaczenie dla nas samych. Czy kupujemy go ze względu na ceną, czy użyteczność. zasada jest taka, im mniej zmienimy w projekcie tym lepiej. Dlatego zwracajmy uwagę nie tylko w sposób ogólny na całość projektu, ale bierzmy pod uwagę także szczegóły.