W obecnych czasach głównym tematem staje się oszczędzanie. Robimy wszystko, żeby utrzymać przy sobie więcej gotówki. Jemy inaczej, ubieramy się inaczej. jednak kiedy przychodzi do budowy domu, wybieramy najtańsze rozwiązania. Z reguły początkowo są to tanie rozwiązania, bo z biegiem czasu okazuje się jednak, że zamiast oszczędzać, wydajemy więcej. Głownie na energię. Co zrobić, żeby wydawać mniej nie jednorazowo, ale cieszyć się domem energooszczędnym przez lata? Istnieje wiele rozwiązań, które zamienią nasz dom w energooszczędny.

To czy dom okaże się energooszczędny, zależy w głównej mierze od jego projektu. Pamiętajmy im dom będzie mniejszy, tym mniej powierzchni będziemy musieli ogrzać. Wysokie sufity zastąpmy niższymi. Większe pomieszczenia zastąpmy mniejszymi, ale bardziej funkcjonalnymi. ważny jest także kształt domu. Wiadomo, że dom o skomplikowanych kształtach, licznych załamaniach czy zakamarkach będzie ciężko ogrzać. Wybierzmy zatem dom w kształcie kwadratu lub prostokąta. Nie tylko oszczędzimy, ale będziemy cieszyć się nowoczesnym, skromnym wyglądem naszego domu. Wybierajmy także projektu o mniejszym przeszkleniu. Im większe okna, tym również większe będą straty ciepła w naszym domu. Ważny jest także układ pomieszczeń. Pomieszczenia muszą być usytuowane w zgodzie z kierunkami świata. jeśli weźmiemy to pod uwagę, na pewno oszczędzimy sporo energii. Zasadniczą rolę odgrywa także ocieplenie domu. Stało się ono już standardem, a nawet wymogiem. Dzięki ociepleniu również zmniejszymy straty energii. Pamiętajmy również o odpowiedniej wentylacji w domu. Na pewno nie stosujmy wentylacji grawitacyjnej. Wszystkie dane dotyczące zużycia energii znajdują się w projekcie domu. Dotyczą one informacji o współczynniku przenikania ciepła podłóg, ścian, sufitów, dachu, okien. Zwracajmy na nie szczególną uwagę. Jeśli się na tym nie znamy poprośmy o pomoc projektanta. na pewno udzieli nam wszelkich niezbędnych informacji.

Domy energooszczędne to domy pasywne. Są pewnego rodzaju wyznacznikiem nowoczesności. Domy energooszczędne to domy przyszłości. Domy, które odwdzięczą nam się ciepłem.