Wybierając projekt domu, kierujemy się wieloma aspektami. szukamy domu oszczędnego, o pięknym wyglądzie, takiego, który będzie ekonomiczny. Przed wyborem projektu warto poznać rodzaje domów, które są dostępne.

W ostatnim czasie oferta projektów domów znacznie się poszerzyła. Wyróżnia się domy jednorodzinnej, jak i te, które są zamieszkiwane przez kilka rodzin. Domy można podzielić na kilka kategorii. Każda z nich uwzględnia inne funkcje, które spełnia dom. Pierwszy podział dotyczy strat ciepła. Z tego względu domy dzieli się na : pasywne, energooszczędne oraz konwencjonalne. Drugi podział dotyczy zaś poboru energii oraz wody. W tym przedziale można umieścić takie domy jak: domy konwencjonalne oraz autonomiczne. Te drugie stanowią ciekawe rozwiązanie przyjazne dla środowiska, gdyż nie wymagają podłączenia żadnego z mediów. Można je nazwać również domami ekologicznymi. Domy można podzielić też ze względu na ilość pięter. W tym podziału znajdują się domy parterowe, parterowe z użytkowym poddaszem a także domy wielopiętrowe. należy zauważyć, że te ostatnie cieszą się coraz mniejszą popularnością. Wiele ludzi wyznaje zasadę, że im mniej tym lepiej. Oprócz tych wszystkich wymienionych podziałów są jeszcze inne. Jednym z nich jest podział ze względu na styl. Tutaj wyróżnia się domy tradycyjne, nowoczesne, luksusowe. Dom może być wolnostojący. Może to być również tak zwany bliźniak. te drugie buduje się na wielu osiedlach domów jednorodzinnych, gdzie działki budowlane mają bardzo małe powierzchnie. Domy mogą być także murowane, wykonane z drewna, czy gotowych elementów. Obecnie na rynku jest tyle ich rodzajów, że możemy wybierać niemal z ich nieskończonej liczby. Projekty domów dostępne są niemal od ręki. Jest ich tyle, że ciężko zliczyć ile tak na prawdę istnieje rodzajów domów. Możemy mieszać ich rodzaje, tworzyć własne koncepcje, według własnych upodobań i przekonań. Nie ma tu ograniczeń.

jedno jest pewne. Nieważne jaki rodzaj domu wybierzemy. ważne, żebyśmy się czuli w nim dobrze. ważne, żeby był dla nas funkcjonalny, wygodny, a przede wszystkim, żeby był miejscem gdzie można odpocząć.