Dom pasywny to nazwa, która często pojawia się we wszelkiego rodzaju terminach budowlanych. Słyszeliśmy o niej na pewno nie jeden raz. jednak czy wiemy co to są domy pasywne?

Dom pasywny, to taki rodzaj domu, który cechują bardzo dobre parametry izolacyjne. W takim domu stosuje się wszelkie rozwiązania mające na celu zminimalizowanie strat energii. Można powiedzieć, że domy pasywne to pewien rodzaj domów energooszczędnych. zapotrzebowanie na energię w tego typu domach jest nawet osiem razy mniejsze w porównaniu z domek wybudowanym w tradycyjny sposób. Metoda budowy takich domów skupia się
na poprawie parametrów, które są dostępne w każdym innym domu. Unika się w tej metodzie wprowadzania nowych rozwiązań. Domy pasywne wykorzystują energię z promieniowania słonecznego biernie, bez wykorzystania jakichkolwiek aktywnych rozwiązań instalacyjnych. W tych domach nie stosuje się tradycyjnego systemu ogrzewania. Dom pasywny wyróżnia się niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania. Zewnętrzna powłoka takiego budynku jest nieprzepuszczalna dla powietrza. W domach pasywnych stosuje się tak zwany gruntowy wymiennik ciepła. Na czym on polega? Zimą świeże powietrze jest filtrowane i przechodzi przez wymiennik gdzie jest ogrzewane. Budownictwo pasywne ma wielką zaletę. Charakteryzuje się tym, że w większej części zapotrzebowanie na ciepło zaspokaja się dzięki zyskom cieplnym z promieniowania słonecznego, a także dzięki ciepłu oddanego przez urządzenia a co najważniejsze przez przebywających w domu ludzi. Koszt budowy domu pasywnego w naszym kraju to od ośmiu do piętnastu procent więcej w stosunku do budowy domu tradycyjnego. Biorąc pod uwagę korzyści z budowy domu pasywnego i długoletnie oszczędności, nie jest to dużo.

Decydując się na budowę domu warto pomyśleć o budowie domu pasywnego. Nie jest to zbyt wygórowany koszt. Na pewno taki rodzaj domu jest przyjazny środowisku naturalnemu, gdyż energię pozyskuje się w większości z naturalnych źródeł. Dom jest ekologiczny, energooszczędny, a co najważniejsze to dom nowoczesny, gdzie do lamusa odeszły tradycyjne metody stosowane przy budowie instalacji ogrzewania.