Znaleźliśmy wymarzoną działkę. Wybraliśmy projekt domu. Pozostaje go wybudować. Jednak jest jedno pytanie. Jaki rodzaj instalacji elektryczne zastosować w naszym domu jednorodzinnym? Rozwiązań jest kilka, więc mamy w czym wybierać.

Wyróżnia się trzy rodzaje instalacji elektrycznych: wtynkową, podtynkową i nadtynkową. W pierwszym rodzaju instalacji kable są rozmieszczone na powierzchni ściany, bezpośrednio pod tynkiem. Grubość takiego tynku powinna wynosić nie mniej jak 5 mm. Ten rodzaj instalacji rozmieszcza się na surowej, nieotynkowanej ścianie. Kable są mocowane za pomocą gwoździ lub klamerek. Do takiej instalacji należy dobrać odpowiednio pozostałe elementy jak puszki rozgałęziające, łączniki oraz gniazdka wtynkowe. W tego typu instalacji lampy czy różnego rodzaju inne oświetlenie montuje się po otynkowaniu i pomalowaniu ścian i sufitów. Drugim rodzajem instalacji elektrycznej, która mamy do wyboru jest instalacja podtynkowa. W przypadku tego rodzaju instalacji w ścianach wykonuje się tak zwane bruzdy. To w nich umieszcza się przewody elektryczne. Wszystkie rurki powinny w całości znaleźć się w ścianie. Jesli ściany zostaną otynkowane i wyschną w rurkach montowane są przewody elektryczne. Jeśli po jakimś czasie chcemy taką instalacje wymienić, nie musimy kuć ścian. jest to ogromna zaleta tego typu instalacji. Wykonuje się je najczęściej w domach o tradycyjnym budownictwie. Ostatnim rodzajem instalacji elektrycznej jest instalacja nadtynkowa. Najczęściej stosowana jest w pomieszczeniach gospodarczych takich jak pralnia, garaż, kotłownia czy też piwnica. kable w tej instalacji mocuje się za pomocą specjalnych opasek. Tą instalację można także prowadzić w listwach przypodłogowych.

Wszystkie wyżej wymienione instalacje charakteryzuje podobny koszt wykonania. To, którą z nich wybierzemy zależy od naszych osobistych preferencji. Należy pamiętać, że tak jak instalacje ogrzewania, instalacje elektryczne trzeba wybrać przed adaptacją projektu. W związku z tym zanim projekt zaadaptujemy należy przemyśleć wszystkie za i przeciw odnośnie każdej instalacji elektrycznej.